Flag Counter

Filmy przeterminowane barwne SVEMA - czego można się spodziewać po wywołaniu

W wypadku filmów barwnych rokowania są dużo gorsze niż w przypadku filmów czarno - białych. Wszelkie czynniki wpływające na starzenie się filmu, które były opisane przy okazji filmu czarno - białego, w filmie barwnym mają również swoje zastosowanie; równocześnie dochodzi bardziej skomplikowana budowa emulsji barwnej, jak również to, że procesu wywoływania filmu barwnego nie da się modyfikować w tak szerokim zakresie, jak przy filmie czarno - białym. Przy wywoływaniu barwnych filmów odwracalnych z kamery stosuję fabryczny przepis ORWOCHROM 9165. Proszę o zapoznanie się z przykładami wywołań podanymi poniżej przed podjęciem decyzji o oddaniu filmu do wywołania, ponieważ nie daję żadnej gwarancji na uzyskanie jakiegokolwiek obrazu oraz nie będę udzielał żadnych odszkodowań w wypadku, gdy efekty wywołania nie zadowolą klienta. Równocześnie uważam, że tak stare, 20-, 30-letnie filmy mają wartość sentymentalną i jakość techniczna ma tu znaczenie drugorzędne. Nie należy rezygnować nawet z małej szansy uzyskania jakiegokolwiek obrazu, jeżeli ma on dla nas znaczenie. Trzeba dodać, że obraz ten można poprawić w procesie cyfrowego kopiowania np. na płytę CD.

Wywołanie przeterminowanego filmu barwnego na film czarno - biały

SVEMA CO-32D S8 COLOR FILM SVEMA CO-32D S8 COLOR FILM SVEMA CO-32D S8 COLOR FILM
Film barwny Super8 SVEMA (CBEMA) CO-32D termin ważności 1990 rok. Naświetlony w latach 90. XX wieku, wywołany w marcu 2016 roku.
SVEMA CO-32D S8 COLOR FILM SVEMA CO-32D S8 COLOR FILM SVEMA CO-32D S8 COLOR FILM
Film barwny Super8 SVEMA (CBEMA) CO-32D termin ważności około 1986 rok. Naświetlony w styczniu 2016, wywołany w lutym 2016 roku. Film został przeeksponowany o około 1 1/2 działki przesłony.
SVEMA - ORWO UT15 S8 COLOR FILM SVEMA - ORWO UT15 S8 COLOR FILM SVEMA - ORWO UT15 S8 COLOR FILM
Film ORWOCHROM UT15 pakowany w sowieckie kasetki SVEMA, naświetlony w maju 1990 roku, wywołany w styczniu 2016 roku.
SVEMA CO-50D S COLOR FILM SVEMA CO-50D S8 COLOR FILM SVEMA CO-50D S8 COLOR FILM
Kadry z filmów SVEMA CO-50D, naświetlonych w latach 90. XX wieku, wywołanych w lutym 2016 roku. Jak widać otrzymano zupełnie różne rezultaty na każdym z filmów. Przykład pierwszy, obraz całkiem przyzwoity, jak na tak stary film, jeśli chodzi o naświetlenie i brak zadymienia, natomiast pozostawia dużo do życzenia w zakresie koloru. Obraz właściwie dwukolorowy. Zdjęcie drugie - film niewłaściwie przechowywany, obraz zadymiony.

Wywołanie przeterminowanego filmu barwnego na film czarno - biały
Istnieje możliwość wywołania filmu barwnego na film czarno - biały. Stosuje się ten zabieg w wypadku, gdy wywoływanie barwne daje bardzo słabe rezultaty. Wywołanie takiego filmu jako film czarno - biały daje zdecydowanie lepszy efekt końcowy na ekranie. Uzyskuje się co prawda obraz pozbawiony barw, ale za to robiący o wiele lepsze wrażenie niż nieudany obraz kolorowy. Ja szczególnie zalecam stosowanie tej metody do radzieckiego filmu barwnego SVEMA CO-50D. Mimo wywołania wielu takich filmów w procesie barwnym, nie udało mi się do tej pory uzyskać dobrego rezultatu, takiego jak na przykład na filmach ORWOCHROM. Dlatego też w przypadku tego konkretnego filmu proponuję klientom wywołanie czarno - białe. Koszt...

SVEMA CO-50D S COLOR FILM SVEMA CO-50D developed sa black@white reversal film
Kadry z filmu SVEMA CO-50D, wywołanego w procesie czarno - białym. Inne barwne filmy, np. ORWOCHROM wywołane w takim samym procesie mają żółtawe zabarwienie, natomiast ten film wygląda jak film czarno - biały o ciepłym brunatnym odcieniu.

Wszystkie przykładowe kadry z filmów są zamieszczone za zgodą ich Autorów.